Czym i jak jeździć po Czachach, jeśli nie jedzie się własnym samochodem? Oto poradnik dla tych, którzy jadą na własną rękę i zastanawiają się, jak poruszać się między miastami.
Oczywiście, że najwygodniej jest jeździć własnym samochodem. Mając przysłowiowe cztery koła zawsze można się zatrzymać, zboczyć z trasy, zwolnić, by zrobić zdjęcie itp. Ale co zrobić, kiedy musimy polegać na komunikacji publicznej? I tu od razu Wam powiem, że Czechy są bardzo łatwe i wygodne do poruszania się po nich pociągiem i autobusem.
Pociągiem po Czechach
To fascynujące, jak tak mały kraj ma tak dobrą sieć połączeń kolejowych. Ceske Drahy dojeżdżają do naprawdę małych miejscowości, a ichnie wagony są często bardzo nowoczesne i wygodne. Klimatyzacja jest tu w większości składów, a oprócz tego często dostępne jest też wi-fi, które… działa!
Jeśli jedziecie do Czech pociągiem z Polski, to zapewne najczęściej będziecie jechali przez Bohumin, który jest pierwszą stacją za polską granicą. Stacja jest o tyle ciekawa, że pociągi stoją tu kilkanaście minut, w czasie których zmienia się lokomotywa ciągnąca skład, a podróżni jeśli chcą zaoszczędzić na bilecie, mogą wyjść z pociągu i kupić bilet w kasie na resztę trasy po Czechach (w kasie na dworcu można wymienić złotówki na korony). Nie muszę chyba dodawać, że taki zakup zapewnia sporą oszczędność, jeśli nie kupiliście w Polsce biletu promocyjnego na cała trasę. Polecam!
Kolejna rzecz, która mnie absolutnie zaskoczyła, to uprzejmość obsługi na dworcach oraz fakt, że na pytanie o połączenie do jakiegoś miejsca, bardzo często nawet nie prosząc, dostaniemy wydrukowane zestawienie, w jaki sposób mamy się gdzieś dostać. Czyli pociągiem numer taki a taki, odjeżdżającym z miejscowości A o takiej godzinie, jedziemy do stacji B, skąd składem o numerze jakimś tam odjeżdżającym o godzinie takiej, dojedziemy do miejscowości C. Wierzcie mi, że z takim wydrukiem w ręce nie da się zabłądzić. Kolejne zdziwienie: pociągi są w naprawdę przyzwoitych cenach! I przynajmniej te, którymi ja jechałem, kursowały punktualnie.
I kolejny fakt: Konkurencja na torach dobrze robi na ceny, chociaż czasami wymaga od podróżnego uwagi i sprawdzania połączeń, by wybrać najlepsze i najtańsze. Otóż w Czechach jeździe po torach kilku operatorów i Ceske Drahy nie są monopolistami na dalekich i krótkich dystansach. Jednym z największych operatorów prywatnych jest Regio Jet, którego pomarańczowe składy mocno odróżniają się od narodowego przewoźnika. Małą niedogodnością jest fakt, że każdy z operatorów ma osobne kasy kolejowe na dworcach – na szczęście często sąsiadują ze sobą, zatem można pójść, zapytać, porównać i kupić tańsze. Zazwyczaj nie ma problemu z angielskim. I tu zrobię wyznanie: czeski i polski jak dla mnie różnią się na tyle, że nie da się swobodnie dogadać, zatem wolałem używać angielskiego.
Ponieważ Czechy to dość mały kraj, zatem dość szybko możemy się przemieścić z krańca na kraniec, a dodatkowo zrobić sobie stop w środku trasy i zwiedzić jakieś miasto. Tak zrobiłem, kiedy jechałem z Czeskiego Krumlowa do Pragi. Zrobiłem sobie postój w Taborze, który leży na tej magistrali kolejowej.
Ale nie tylko duże miejscowości mają częste i szybkie połączenia. Bardzo często na niezelektryfikowanych liniach jeżdżą tzw. „motoraki”, czyli składy spalinowe, które docierają do małych miast i miasteczek.
I co ciekawe nawet one kursują co godzinę lub dwie. Obstawiam, że w Polsce takie trasy by wygaszono, a potem rozebrano jako nierentowne. Np. w taki sposób dostałem się z pięknego Kromieryża do drugiego miasta w Czechach czyli do Brna, z przesiadką na jakiejś stacyjce „w polu”.
I jedna ważna kwestia: bilety na pociągi, możecie kupić online i to zarówno u państwowego przewoźnika, jak też u prywatnych.
- Rozkład jazdy na Czeske Drahy sprawdzicie i bilety kupicie tu: www.cd.cz
- Rozkład jazdy na Regio Jet sprawdzicie i bilety kupicie tu: www.regiojet.cz
- Rozkład jazdy sprawdzicie i bilet na Leo Express kupicie tu: www.le.cz
Autobusem po Czechach
A jeśli nie lubicie pociągów (ja uwielbiam, bo można wstać i rozprostować nogi lub udać się w spokoju i wygodzie do toalety), to skorzystajcie z autobusów. Również i ten środek lokomocji ma się w Czechach dobrze i to także dzięki konkurencji. Idąc na dworzec autobusowy możecie rzecz jasna kupić bilet na lokalne i dalekobieżne linie.
Co ciekawe, to każdy kurs ma swój numer, a autobus przyjeżdżający na stanowisko na przedniej szybie ma ten numer umieszczony, zatem jeśli mamy wątpliwości czy to ten kurs, numer nas upewni. Autobusy operujące pomiędzy pobliskimi miejscowościami są dość częste i interwały wynoszą około godziny. Np. jadąc z Trebicia do Telcza, miałem do wyboru kilka kursów, którymi mogłem wrócić. W Polsce PKSy w zasadzie upadły, ich trasy przejęły busy, a w Czechach najwidoczniej nie doszło do tak radykalnych zmian. Zresztą, kiedy jeździłem po okolicy Czeskich Budziejowic, bez problemu łapałem autobusy, których siatka była bardzo dobra.
Ale oprócz tych standardowych przewoźników (pewnie odmian naszego PKS), jest też inny przewoźnik, którego gorąco polecam. Oto przed wami Student Agency, czyli ten sam operator, który oferuje połączenia kolejowe Regio Jet. Bilety na połączenia możecie a nawet powinniście kupić przez internet na ich stronie, ale przy odrobinie szczęścia da się kupić także przed odjazdem u obsługi autobusu. Wiem, bo sam tak zrobiłem jadąc z Telcza do Czeskich Budziejowic.
Bardzo miłe wspomnienia ze Student Agency mam z trasy z Pragi do szalenie przyjemnego i pięknego Liberca, która trwa zaledwie godzinę, ale na pokładzie rozdają kawę lub herbatę, a jeśli mamy chęć, to także słuchawki, by można było skorzystać z wbudowanego w siedzenie przed nami centrum rozrywki. Muzyka, filmy, gry… jak w samolocie! Bo trzeba powiedzieć, że autobusy wspomnianej firmy są naprawdę komfortowe. Szczerze polecam.
Aha jest jeszcze jeden wygodny przewoźnik, który operuje autobusami również z Polski i do Polski (Regio Jet też operuje) czyli Leo Express
Zatem reasumując: Jadąc do Czech możecie liczyć na komunikację publiczną, która zapewnia bardzo dobre połączenia między nie tylko dużymi, ale również mniejszymi miejscowościami. A co istotne, bo wszak Czechy piwem stoją ;), będziecie mogli sprawdzić umiejętności lokalnych piwowarów, bez obawy, że coś wypiliście.
Rozkład jazdy znajdziecie i bilety na Student Agency kupicie tu: www.studentagency.cz
I na koniec jako wisienkę na torcie polecam Wam stronę, gdzie znajdziecie wszystkie połączenia w jednym miejscu, co dobrze ułatwia planowanie podróży. https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/
3 komentarze
Czeska kolej fantastyczna jest i to jak Czesi dbają, zwłaszcza o lokalne linie kolejowe to coś niesamowitego. Jak kiedyś zacznę pisać na blogu o Cechach, a byłem tam ze 40 razy, to zrobię przewodnik po czeskiej kolei, taki z prawdziwego zdarzenia jak po serbskiej czy gruzińskiej. Ale Czechy to raj dla poruszających się transportem publicznym!
Wszystkie rozkłady jazdy pociągów i autobusów można znaleźć tutaj:
https://t.idos.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/
Ale wiesz, że ja w tym artykule ten adres podałem? 🙂