Bałkany przyciągają coraz więcej turystów jadących tu na urlop. Dokąd warto wyjechać, co warto zobaczyć i gdzie pojechać, by trafić na dobrą pogodę, piaszczyste plaże, ciekawe zabytki, interesujące miasta. Bałkany zainteresują każdego, każdy znajdzie coś dla siebie.
Który kraj wybrać jadąc na Bałkany na wakacje lub urlop? Tu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcemy zobaczyć, albo czego doświadczyć. Inna jest Chorwacja, inna Albania, co innego zobaczymy w Bośni i Hercegowinie, a czym innym przywita nas Serbia. Ale może mamy chęć obejrzeć Macedonię, bądź poopalać się na plażach Czarnogóry? Oto krótki przewodnik, co znajdziemy w poszczególnych krajach Bałkanów. Co wybrać? Dokąd wyjechać na urlop czy wakacje? Tę decyzję musimy podjąć sami. Najważniejsze, że te kraje można ze sobą łączyć.
1. Bałkany wycieczka objazdowa
Spis treści
W te wakacje zrobiłem przez dwa tygodnie wycieczkę objazdową podczas której przyleciałem do Belgradu, tu spędziłem jeden dzień i nocnym autobusem pojechałem do Kotoru w Czarnogórze. Tam spędziłem trzy noce na miejscu podczas których poopalałem się na plażach pobliskiej Budwy, odwiedziłem Perast i kościół na sztucznej wyspie oraz dawną stolicę Cetynię. Następnie przejechałem do Mostaru w Bośni i Hercegowinie, ale w tym miejscu można pojechać najpierw do Dubrownika na dwa dni, by potem dopiero pojechać do Bośni. W okolicach Mostaru gdzie warto zostać na trzy noce zobaczymy klasztor w Blagaju czy Medjugorie z miejscem objawień. I rzecz jasna Pocitelj z pięknymi domami na wzgórzach oraz twierdzę.
Potem pociągiem przemieszczamy się do Sarajewa, gdzie na pewno warto spędzić dwa dni i obejrzeć muzea niedawnej wojny oraz samo miasto. Warto być tu podczas ramadanu i wejść do twierdzy Žuta Tabija, by obejrzeć wystrzał z armaty, będący sygnałem końca postu. A po tym wszystkim możemy się zatracić w nocnym życiu Sarajewa! Następnie pojechałem do Trawnika gdzie przez pół dnia obejrzałem miasto i wieczorem przemieściłem się do Jajce, gdzie nad miastem góruje piękna twierdza a w mieście zachowane są dwie stare bramy i sporo osmańskiej architektury. I na koniec przybyłem do Banja Luki, która to może nie jest piękna i interesująca, ale ma lotnisko, z którego samolotem możemy dostać się przez Belgrad do Polski.
I na koniec wisienka na torcie, bo zapraszam do obejrzenia Bałkanów z perspektywy roweru.
2. Chorwacja na wakacje
Chorwacja. Gdzie wyjechać na wakacje na Bałkany? Pierwsze skojarzenie wielu osób, kiedy zapytamy je o Bałkany mówi bez zastanowienia, że najbardziej kojarzy im się Chorwacja. Faktycznie, jest ona najbardziej popularna wśród turystów i to tu jeździ najwięcej wycieczek zorganizowanych przez biura podróży, ale też stosunkowo łatwo dojechać tu samochodem z Polski.
Chorwacja ma długą linię brzegową, zatem to raj dla tych, którzy uwielbiają plaże i długie opalanie na piaszczystych plażach z niemalże gwarancją pięknej pogody w sezonie urlopowym czyli w lipcu i sierpniu. Ale piękna pogoda w Chorwacji to nie tylko letnie miesiące. Ciepła woda i powietrze będą nam tu towarzyszyć także wiosną i wczesną jesienią. W tak pięknych okolicznościach aż grzechem będzie nie skorzystać z okazji i nie zwiedzać interesujących miejsc, w które Chorwacja obfituje.
Perłą Chorwacji jest leżący na południu kraju Dubrownik, jednak ciekawych miejsc jest więcej jak np. Split, gdzie zobaczymy piękne pałace cesarza Dioklecjana, Rovinj na północy kraju, gdzie zagubimy się w plątaninie malowniczych uliczek, Trogir z bardzo ładną starówką czy Korcula z domem Marco Polo. A jeśli wolimy przyrodę od starówek to zawsze możemy podziwiać jeziora Plitwickie, w których możemy się też wykąpać.
3. Na urlop do Czarnogóry
Czarnogóra jest coraz popularniejsza wśród Polaków jadących na Bałkany. Chociaż Czarnogóra to kraj bardzo mały, to jednak warto tu przyjechać na wakacje zarówno jeśli uwielbiamy plaże, jak też mamy chęć pochodzić po górach. Oprócz atrakcji wynikających z przepięknej przyrody znajdziemy tu mnóstwo starych i przepięknych miast. A wszystko to dzięki dawnej obecności wpływów weneckich. Na pewno musimy pojechać i zwiedzić Kotor, pochodzić po jego murach.
Zwiedzanie starego miasta i twierdzy możemy połączyć z plażowaniem w Budwie, czyli bardzo imprezowym mieście, oblężonym przez turystów. Żelaznym punktem wyjazdu do Czarnogóry jest obejrzenie wyspy święty Stefan tuż obok Budwy. I nie możemy też opuścić przepłynięcia do kościółka zbudowanego na sztucznej wyspie w Perast. Warto też pojechać do Ulcinj położonego tuż przy granicy z Albanią. Znajdziemy tu małe stare miasto oraz dwie plaże. I zawsze będziemy mogli wyskoczyć choćby na chwilę do Albanii.
4. Albania na nieszablonowy wyjazd
Położona tuż obok Grecji Albania jest znakomitym pomysłem na wyjazd na urlop czy wakacje nawet późną jesienią. Na dobrą i ciepłą pogodę możemy tu liczyć nawet w listopadzie. Rzecz jasna sezon wakacyjny przypada w Albanii w lipcu i sierpniu, ale wrzesień i październik też nas nie zawiodą. Nie będzie już tłumów, a pogoda powinna być dobra, zaś powietrze wciąż gorące, ale nie upalne. I kąpiel w morzu na plażach Ksamilu lub nieodległej Sarandy, będzie ciągle przyjemna.
Albania większości ludzi kojarzy się z bunkrami, w które kraj ten obfituje niemalże na każdym rogu, jednak po chwili te betonowe skorupy powszednieją. Będąc na wakacjach w Albanii warto chociaż na chwilę pojechać do stolicy czyli Tirany, zobaczyć betonową pustynię i osobliwą piramidę w środku miasta. Tuż obok Tirany jest Kruja, czyli całkiem ładnie odbudowany zamek Skanderbega – bohatera kraju.
Blisko granicy z Czarnogórą jest Szkodra, nad którą góruje majestatyczny zamek Rozafa. Będąc w Szkodrze na pewno musimy wybrać się na rowerową wycieczkę wzdłuż pięknego jeziora Szkoderskiego. Ale jeśli mamy chęć na leniwy urlop na plaży to w Albanii możemy pojechać do wspomnianej wyżej Sarandy i zażywać kąpieli wodnych i słonecznych. No i na koniec nie zapomnijmy o Beracie. Absolutnie magicznym mieście z ciekawą twierdzą i przepięknymi osmańskimi domami na wzgórzach. Ale to tylko część Albanii, bo można ją odkrywać miesiącami… od przepięknych i dziewiczych Gór Przeklętych, po stare parki archeologiczne jak Butrint.
5. Bośnia i Hercegowina jako piękna refleksja
Bośnia i Hercegowina jest niejako wciśnięta pomiędzy Chorwację a Serbię, to tu odbyły się najcięższe walki wojny domowej w byłej Jugosławii. Odwiedzając Sarajewo na pewno w oczy rzucą się cmentarze na wzgórzach, także w Mostarze w ziemię wbiją nas widoki spalonych domów i pokrytych śladami po kulach elewacji. Ale na szczęście Bośnia i Hercegowina to nie tylko smutna historia, ale też wspaniali ludzie i przepiękne miasta. Skaczący z mostu w Mostarze śmiałkowie na zawsze pozostają w pamięci, tak samo jak pięknie podświetlony most oglądany z poziomu lustra wody. I nie zapomnijmy, że blisko tego pięknego miasta są Wodospady Kravica. Ciekawostką jest to, że można się pod nimi kąpać!
Z Mostaru warto przejechać do Sarajewa piękną widokową trasą kolejową, liczne tunele, wzgórza i rzeka to widok wart uwagi. Ale w samo Sarajewo też wsiąkniemy na kilka dni, bo meczety, mosty i miejsce zabójstwa arcyksięcia Ferdynanda, czy też muzeum oblężenia Sarajewa, wciągają na długie godziny. Zaś wieczorem piwo lub kawa w jednej z licznych knajpek rozsianych po całym mieście. Jednak Bośnia to nie tylko wielkie miasta, to także małe ale malownicze miejscowości jak Travnik czy Jajce z ciekawymi zabytkami liczącymi sobie kilkaset lat.
6. Macedonia jako miks Bałkanów
Trudno sklasyfikować Macedonię, bo łączy ona wiele cech całych Bałkanów. Na pewno musimy pojechać do Ochrydy i pochodzić po jego starym mieście, usiąść w knajpce nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego i wypić kawę, a potem pełni energii możemy wejść na górę do twierdzy. Warto też poświęcić chociaż krótki czas stolicy Macedonii czyli Skopje.
To betonowe miasto zniszczone kilkadziesiąt lat temu przez trzęsienie ziemi, za cel postawiło sobie mieć najwięcej pomników na metr kwadratowy. A tuż obok pomników powstają eklektyczne budowle ni to z XVIII, ni to z XIX wieku. Pełen eklektyzm, który robi swoiste wrażenie. Na szczęście zachowało się tu też stare miasto położone na wzgórzu. Oprócz tych atrakcji warto pojechać do klasztoru Treskavec, który leży tuż obok Prilepu. Stąd zobaczymy piękną panoramę okolicy i sam XIII wieczny klasztor rzecz jasna też.
I jeśli będziecie w Macedonii, nie zapomnijcie odwiedzić także Bitoli. Samo miasto można powiedzieć, że składa się głównie z deptaku i to wzdłuż niego koncentrują się największe zabytki. Dodatkowo to tutaj toczy się główne życie miasta, oczywiście najbardziej intensywnie kwitnie ono w weekendy, ale to raczej nie jest zaskoczeniem. Coś co w Bitoli zasługuje na szczególną uwagę są posadzki w dawnej bazylice starego miasta Heraklea. Żywe kolory, kamyki ułożone w zwierzęta, w sceny, wzory. Warto!
A jeśli już tu jesteście, to tuż obok Bitoli znajduje się Park Narodowy Pelister, w którym w niemal dziewiczych górach można iść na fantastyczny trekking.
7. Serbia – środek Bałkanów
Nic a Bałkanach nie dzieje się bez udziału Serbii, czyli największego kraju regionu. To Serbowie wiedli pierwsze skrzypce w niedawnej wojnie domowej na terenie byłej Jugosławii. To od Serbii oderwano ostatnio Kosowo, które jednak nie zostało uznane przez wszystkie państwa świata. Belgrad jako stolica może nie jest najbardziej reprezentacyjnym miastem świata, ale także tu odnajdziemy ciekawe miejsca jak XIX wieczna zabudowa i zakamarki przypominające Francję, zbombardowane przez NATO budynki państwowe oraz twierdzę, skąd doskonale widać Dunaj.
W sierpniu Serbia zamienia się w światową stolicę trąbki i w Gucy odbywa się Festiwal Trąbki. Przez kilka dni około 200 tysięcy osób bawi się przy dźwiękach muzyki. Czysta energia! Oprócz tych atrakcji na pewno warto wpaść do Nowego Sadu, Suboticy, czy też Drvengradu, który jest takim małym skansenem znanym z filmu Kusturicy. Chociaż podobno o wiele bardziej warto pojechać do skansenu Sirogojno.
3 komentarze
Myślę, że każda osoba, która nigdy nie była na Bałkanach, powinna zacząć od objazdówki. Krótki pobyt w kilku państwach może dać ogląd na to, czy dany region przypada do gustu, czy też niekoniecznie. Później można się skoncentrować na lepszym poznawaniu jednego kraju, tak jak my od paru lat odwiedzamy cyklicznie Albanię. I choć coraz mniej mamy w niej do oglądania, bo już mamy ją prawie całą zjechaną, to nadal nas oczarowuje i nie pozwala się nudzić 🙂
Fajna lista. Na pewno się przyda! 🙂
Chorwacja jest piękna. Byliśmy wiele razy i nigdy się nie znudzi.